OGNISKO SPECJALISTYCZNE TKKF ORIENT

  

założono14.10.1987 r. dzięki daleko idącej pomocy  Inspektora Urzędu Miejskiego Pani Haliny Łubińskiej oraz ówczesnego dyrektora Wałeckiego Ośrodka Kultury Pana Jerzego Ustrzyckiego. Na zebranie organizacyjne Sekcji Karate-do Shotokan , które odbyło się kilka dni wcześniej 02.10.1987 r. przyszło ponad 120 osób. Ostatecznie zawyżono kryterium wieku i przyjęto około 80 osób dzieląc je na dwie grupy wiekowe: dla dorosłych oraz grupę młodzieżowo-dziecięcą. Początkowo zajęcia odbywały się w sali klubowej WOK-u jednakże kłopoty techniczne z przebieraniem się spowodowały, że postanowiono przenieść treningi do hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Buczka. Dużą pomocą służył karatekom dyrektor tej szkoły Pan Józef Balcer.


W okresie tym większość trenujących stanowili dorośli oraz młodzież. Treningi byłby bardzo ciężkie i ekstremalne. Prowadzono je według obowiązujacej wtedy w karate zasady - jeżli nie potrafisz wykonać jakiegoś ćwiczenia to świadczy tylko i wyłącznie o Twojej słabości i zasługuje na "nagrodę". Tymi specyficznymi nagrodami  były oczywiście dodatkowe ćwiczenia: pompki, brzuszki, podskoki w siadzie kucznym, itp. w ilościach przyprawiających dzisiaj o zawrót głowy...

     
     
     



W lutym 1988 roku w Wałczu odbyły się pierwsze egzaminy na stopnie uczniowskie. Kilkadziesiąt osób zdobyło 9 kyu i prawo do noszenia białego pasa. Kolejne egzaminy odbyły się w Pile, Wałczu i Szczecinie. Podczas działania w TKKF Orient zorganizowano łącznie 8 egzaminów na stopnie uczniowskie. Początkowy rozwój karate w Wałczu wspierał sensei Paweł Golema /3 Dan/, który na zaproszenie Zbigniew Ruty 2-krotnie odwiedzał Wałcz prowadząc zgrupowania karate oraz egzaminy na stopnie uczniowskie /01-02.10.1988, 08-09.04.1989/ oraz Wacław Antoniak /4 Dan/.

     

W zajęciach treningowych w hali wałeckiego COS-u brali udział zarówno zawodnicy jak i instruktorzy z Poznania /P.Reisner, A.Zarzeczny, Sz.Gogola/, Chodzieży /M.Laskowski/, Piły /M.Grzelak, M.Wójcik, A.Zarzycki/ oraz Wałcza. Pierwszą demonstrację swoich umiej?tności wałeccy karatecy dali na pływającym pomoście przy hotelu "Widok" podczas finałów Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, która odbyła się latem 1988 roku.

W pionierskim okresie karate w Wałczu swoim zaangażowaniem wyróżniały się następujące osoby: Robert Wykrętowicz, Mikołaj Kosikowski, Piotr Wysocki, Sławomir Gruchot i Robert Kraszczuk. Ognisko Specjalistyczne TKKF "Orient", które było pierwszą organizacyjną ramą wałeckiego karate rozwiązano z dniem 30 kwietnia 1989 roku.

 


wersja do druku send this linkwyślij link znajomemu
 
   
design by Dekorus